Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie to jedna z najmłodszych polskich uczelni, która korzeniami wplata się w Uniwersytet Warszawski. Jest to więc uczelnia ze szczególnym charakterem.
Słów kilka o funkcjonowaniu uczelni UKSW
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z roku na rok coraz prężniej się rozwija, poszerzając nie tylko ofertę edukacyjną, ale i cały kompleks budynków, w których prowadzone są zajęcia. Aktualnie tworzy go 11 wydziałów i aż 42 kierunki studiów. Wszystkie z kierunków, dają możliwość uzyskania tytułu licencjata i magistra. Co więcej, uczelnia ma możliwość nadawania doktoratu w określonych dyscyplinach naukowych, jak na przykład teologia, filozofia, czy archeologia.
Ambitni maja także możliwość uzyskania habilitacji z takich dyscyplinach naukowych jak wspomniana teologia, prawo kanoniczne, filozofia, pedagogika, czy chociażby literaturoznawstwo.
UKSW kształci ponad 10 000 studentów. Edukacja prowadzona jest w dwóch wariantach kształcenia – dziennym i zaocznym. Tyczy się to tak studiów jednolitych magisterskich, jak i studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Jakie kierunki studiów oferują poszczególne wydziały – informacje dostępne w systemie USOS UKSW
System USOS UKSW, czyli Uniwersytecki System Obsługi Studiów, zawiera szereg cennych informacji, w tym tych, dotyczących kierunków jakie dostępne są na uczelni. Każdy student może zobaczyć szeroką ofertę kształcenia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „usos uksw kierunki studiów”.
Kierunki edukacji dostępne są w ramach nauczania na poszczególnych wydziałach:
- Wydziale Teologicznym,
- Wydziale Prawa Kanonicznego,
- Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej,
- Wydziale Społeczno-Ekonomiczny,
- Wydziale Nauk Historycznych,
- Wydziale Prawa i Administracji,
- Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym. Szkoła Nauk Ścisłych,
- Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku,
- Wydziale Nauk Pedagogicznych,
- Wydziale Studiów nad Rodziną,
- Wydziale Medycznym. Collegium Medicum.
Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW
Jednym z wydziałów uczelni, który cieszy się sporym zainteresowaniem jest Wydział Biologii i Nauk o Środowisku. Wydział oferuje kształcenie w dwóch kierunkach:
- Inżynieria Środowiska – tutaj student ma możliwość ukończenia 3,5-letnich studiów inżynierskich I stopnia, po ukończeniu których otrzymuje tytuł inżyniera, w takich ścieżkach kształcenia jak Biotechnologia Środowiska i Gospodarka Odpadami, Odnawialne Źródła Energii,Chemia i Monitoring Środowisk.
- Biologia – uczeń kończy 3-letnie studia licencjackie I stopnia, uzyskując tytuł licencjata biologii. Dalsze kształcenie, przeznaczone głownie dla absolwentów studiów licencjackich na kierunku Biologia, daje szansę na zdobycie tytułu magistra biologii w konkretnych ścieżkach kształcenia: Biologia człowieka oraz Biologia środowiska i molekularna.
Katedra Biologi i Katedra Inżynierii Środowiska – USOS UKSW
W systemie USOS UKSW można znaleźć informacje, dotyczące poszczególnych katedr Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku. I tak Katedra Biologii składa się z następujących zakładów:
- Zakład Biochemii i Biologii Komórki,
- Zakład Biologii Człowieka,
- Zakład Biologii Ewolucji,
- Zakład Biologii Molekularnej, Genetyki i Immunologii,
- Zakład Biologii Roślin,
- Zakład Fizjologii i Ekologii Zwierząt.
Z kolei Katedra Inżynierii Środowiska to:
- Zakład Chemii Środowiska,
- Zakład Ekonomii i Zarządzania Środowiskiem,
- Zakład Gospodarki Wodno – Ściekowej i Gospodarki Odpadami,
- Zakład Monitoringu Środowiska,
- Zakład Technologii Energetycznych.
Co więcej, każdy zainteresowany może w systemie USOS UKSW zobaczyć mapy budynków poszczególnych jednostek, listę pracowników dydaktycznych wydziałów, oferowany program studiów oraz prowadzone przedmioty. Czyż nie jest to spore udogodnienie?
Misja uczelni
Uniwersytet ma piękną misję działania. Dąży tak do rozwoju wspólnoty akademickiej, jak i szerzenia wiedzy. Misja brzmi następująco:
„Pragniemy, by społeczność uniwersytecka była ożywiana duchem wolności i braterskiej miłości, by panowała w niej atmosfera wzajemnego szacunku i szczerego dialogu oraz chronione były prawa każdej osoby. Społeczność UKSW pomaga wszystkim swym członkom w dążeniu do pełni człowieczeństwa„.
Źródło:
- https://uksw.edu.pl/pl/
Kierunek trudny, ale warto – sama go skończyłam 🙂 I powiem szczerze, że ze znalezieniem pracy nie było problemów i wcale nie potrzebowałam do tego „znajomości”.