Drzewa kolumnowe to idealny pomysł dla osób posiadających niewielki ogród lub pragnących uprawiać drzewka owocowe w donicach na balkonie lub tarasie.
Drzewka kolumnowe – charakterystyka
Drzewka kolumnowe charakteryzują się wąskim pokrojem, nie przekraczającym 80 cm, co pozwala sadzić je w odległości zaledwie 1 metra od siebie. Posiadają jeden silny przewodnik oraz liczne pędy boczne, zależnie od gatunku rosnące pionowo lub prawie poziomo względem przewodnika. Ponadto drzewka te rosną maksymalnie do 2-3 metrów wysokości. Dzięki temu nawet na małej przestrzeni możemy cieszyć się kilkoma ulubionymi odmianami owoców. Stanowią również wspaniałą dekorację ogrodu czy balkonu. Z tego powodu takie drzewka cieszą się coraz większym powodzeniem.
Odmiany drzewek kolumnowych
Najpopularniejsze drzewka tego typu to jabłonie, grusze, śliwy i czereśnie.
Najczęściej wybierane odmiany jabłoni to:
- Polka – dająca żółte, wyjątkowo soczyste jabłka,
- Bolero – rodząca słodkie jabłka o czerwono-żółtym kolorze,
- Flamenco – pyszne jabłka deserowe, w kolorze zielono-czerwonym,
- Walz – odmiana późniejsza o bardzo słodkich i soczystych, ciemnoczerwonych owocach.

Prawdziwą rewelacją wśród jabłoni kolumnowych jest Mezo – drzewko, na którym po połowie rosną jabłka odmian Bolero i Flamenco.
Wszystkie jabłonie mają krótkie, pionowe gałązki.
Grusze z kolei owocują na pędach długich, położonych poziomo, co nadaje im ciekawy, charakterystyczny wygląd. Osoby lubiące chrupkie, zielone owoce, powinny wybrać odmianę Decora. Grusza Saphira daje z kolei owoce dojrzewające na żółto.
Podobnie jak grusze, śliwy również owocują na długich pędach. Szczególnie polecane są odmiany Fruca oraz Imperial. Obie rodzą owoce o ciemno-fioletowej barwie i słodkim, żółtym miąższu, który bardzo łatwo odchodzi od pestki.
Czereśnie z kolei rosną podobnie do jabłoni – na krótkich, pionowych pędach. Możemy zróżnicować ich uprawę, aby cieszyć się owocami jak najdłużej. Najwcześniej owocuje odmiana Silva – słodka, o czerwonych owocach. Victoria i Queen Mary to odmiany późne. Z kolei Stark Gold to bardzo smaczne czereśnie o żółtej barwie.
Jeśli poszukujemy ciekawostek wśród drzewek kolumnowych, natkniemy się nawet na kolumnowe porzeczki lub śliwko-morelę z odmiany Miracose.
O tym jakie drzewka kolumnowe wybrać przeczytasz na http://www.nasze-domy.com/drzewka-owocowe-kolumnowe.
Drzewo kolumnowe – pielęgnacja
Do uprawy drzewek kolumnowych potrzebna jest dobra, żyzna gleba oraz słoneczne stanowisko, które pozwoli owocom dojrzewać. Jeśli drzewko będzie rosło w ogrodzie, dodajmy do ziemi kompostu. Jeśli w donicy, zadbajmy o dobrą ziemię ogrodniczą i częste nawożenie, najlepiej profesjonalnym nawozem do roślin owocujących. To dlatego, że często podlewana ziemia w doniczce wyjaławia się z czasem. A regularne podlewanie jest bardzo ważne przy roślinach owocujących.
Drzewka hodowane w doniczkach dostępne są cały rok i możemy sadzić je od marca, aż do listopada. Natomiast wykopywane z ziemi (z odkrytym korzeniem) najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, po opadnięciu liści.
Uprawa drzewek kolumnowych
Poza tym drzewka są bardzo proste w uprawie. Nie potrzebują przycinania, pozbywamy się tylko obeschniętych lub przemarzniętych pędów. W przypadku odmian o pędach poziomych, ważne jest natomiast odginanie pędów rosnących ku górze, aby rosły tak jak pozostałe – poziomo do przewodnika. Można to zrobić za pomocą zwykłych klamerek do wieszania prania.
Drzewo kolumnowe owocowanie rozpoczyna w drugim roku od posadzenia. Jest samopylne, jednak warto sadzić po kilka drzewek jednaj odmiany obok siebie, aby poprawić ich owocowanie.
Warto przerzedzać bardzo liczne zawiązki owocowe, aby otrzymać plony silniejsze, o lepszym smaku. Ponadto unikniemy wtedy tendencji do owocowania co drugi rok.
Należy pamiętać, że odmiany kolumnowe są mniej odporne na przemarzanie. Z drugiej strony, dzięki zwartemu pokrojowi i małym rozmiarom, łatwo owinąć je włókniną, słomą lub tekturą falistą i ochronić przed zimnem. Te rosnące w donicach, warto na zimę przenieść do chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeń. Na wiosnę pamiętajmy o pojawiających się przymrozkach i w razie potrzeby chowajmy rośliny na noc do pomieszczenia. Zapewni to im lepszą odporność i lepsze owocowanie.
Drzewa kolumnowe – gdzie kupować
Drzewa kolumnowe powinniśmy kupować w sprawdzonych, profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Warto zawsze wcześniej przyjrzeć się ofercie, jakie ma dobry internetowy sklep ogrodniczy. W jednym miejscu możemy obejrzeć wszystkie gatunki i odmiany drzewek, zobaczyć jak wyglądają podczas owocowania i kwitnięcia oraz porównać ceny. Internetowy sklep ogrodniczy zapewnia dodatkowo wszelkie informacje o każdej odmianie i jej wymaganiach. To pomaga odpowiednio dobrać drzewka do miejsca, w którym będziemy chcieli je uprawiać. Duże doświadczenie internetowych sklepów ogrodniczych gwarantuje również profesjonalnie przygotowaną wysyłkę zamówionych drzewek, co zapobiegnie ich zniszczeniu podczas samodzielnego transportu.
Mam 3 jabłonie kolumnowe. Wprawdzie drugi rok,ale tego lata już kosztowałam owoce 🙂 Pyszne!