Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego nie zawsze jest prosty. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, jaki budżet chcemy przeznaczyć i jakie właściwości materiału są dla nas najważniejsze. Oto kilka porad, które pomogą zdecydować, który materiał wybrać – dachówkę, czy może blachodachówkę?
Dachówka – wady i zalety
Dachówki ceramiczne doskonale tłumią hałas i jest to ich niezaprzeczalna zaleta. Ponadto – jest to materiał, który prezentuje się na budynku bardzo dobrze i pod względem wizualnym zdecydowanie wygrywa z blachodachówką. Jedną z większych wad dachówek jest ich spora waga. W niektórych projektach można uznać to za zaletę, ale zazwyczaj wiąże się to jednak z dodatkową trudnością pojawiającą się podczas montażu.
Blachodachówka – wady i zalety
Blachodachówka posiada równie dużo zalet co ceramiczna dachówka – przede wszystkim nie nasiąka od wody i nie zmienia swojego ciężaru przy dużej wilgotności powietrza. Wspomnieć należy także o dużej odporności – nie tylko na uszkodzenia mechaniczne (w tym zarysowania), ale także na korozję.
Gwarancją jest tutaj specjalna powłoka zabezpieczająca, która najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego. W niektórych przypadkach – blachodachówka chroniona jest dodatkowo od spodu, dzięki czemu nie zostanie uszkodzona od skraplającej się wody. Nie prezentuje się jednak tak doskonale, jak ceramiczna dachówka, a jest to spory minus, jeżeli zależy nam na tym, aby dach pasował do kosztownej elewacji.
Blachodachówka – najtańsza alternatywa?
Mimo, że blachodachówka posiada swoje wady, jej wybór związany jest najczęściej z niskimi kosztami nie tylko w przypadku samego materiału, ale także robocizny. Materiał ten nie jest ciężki, dlatego montaż jest prostszy i bardziej opłacalny. Niektórzy decydują się na samodzielne położenie blachodachówki, ponieważ nie jest to pracochłonne zajęcie. Warto również wspomnieć, że przy odpowiednim wymierzeniu pola dachu, możemy postarać się o znaczące minimalizowanie odpadów.